Temizlik

Evler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen Koronavirüs hastalığına karşı alınabilecek önlemlerin başında hijyene dikkat etmek geliyor. Kişisel temizlik ve alan temizliğinin doğru bir şekilde yapılması virüslerin ve bakterilerin yayılmasını engelliyor. En çok vakit geçirdiğimiz yer olan evlerimizin dezenfekte edilmesi ise şu sıralar çok önemli. Evde bazı kısımların öncelikli olarak temiz tutulması gerekiyor. Peki evler nasıl dezenfekte edilmeli? Virüse karşı evde alınabilecek önlemler nelerdir? 

  1. Evlerin temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli kısım; evin giriş bölümüdür. Sokaktan gelen mikropların barınabileceği kapı kolu, elektrik düğmeleri, musluk başları, ayakkabılık gibi kısımlar temizlik malzemeleriyle temizlenmelidir. Uzmanlar tarafından virüse karşı en etkili malzemelerin su ve sabun olduğu söylenmektedir. Su ve sabun dışında %70 alkol içeren dezenfektan ürünler, sirke, çay ağacı yağı, karbonat gibi doğal ürünler ya da çamaşır suyu kullanarak önlemleri arttırabilirsin. Temizlik yaparken tek kullanımlık eldivenlerden kullanmayı ve temizlik işleminden sonra ellerini bol bol yıkamayı unutmamalısın.
  2. Evler düzenli aralıklarla havalandırılmalıdır. Temiz hava akışının sağlanması evin hijyeni için önemlidir.
  3. Dışarıdan eve gelindiğinde ayakkabıların evin zemini ile temas etmesini engellenmelidir. Kıyafetlerini ise eve gelir gelmez doğrudan çamaşır makinesine atmalı ve yıkamadan tekrar kullanmamalısın. 
  4. Mutfak ve banyo hijyenine daha fazla özen gösterilmeli, mikropların biriktiği bu bölgeler düzenli sıklıkta temizlenmelidir.
  5. Yorgan ve nevresimleri sık sık değiştirmelisin. Nevresimleri her zaman temiz tutmak uyku sağlığını da koruyacaktır.
  6. Mobilyaların üzerindeki tozları biriktirmeden gün aşırı alarak gözle görülmeyen bakteri ve mikropların birikmesini önleyebilirsin. Telefon, bilgisayar, televizyon kumandası gün içerisinde sürekli dokunduğun eşyaları dezenfekte etmeyi unutmamalısın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir